Na konci každého tunelu je světlo.
Tradiční i netradiční hudební nástroje, vhodné pro terapie, muzikoterapie, zvukové lázně, vibrační masáže, rituály a ceremonie. Vyznačují se tím, že se snadno ovládají, rychle se na ně naučí i nemuzikanti, ale zároveň mají silné vibrace, bohaté alikvótní tóny, což jim dává meditační a terapeutický potenciál.
Šamanský buben je pravděpodobně jeden z nejstarších nástrojů na světě. V různých formách je rozšířený na všech kontinentech. Pro svou jednoduchost a zároveň sílu se používal a stále používá zejména k rituálním účelům. Šamani ho používají k navození stavu tranzu a změněného vědomí. Říkají, že buben je kůň, který je odveze do jiných světů. V dnešní době, kdy se lidé vracejí k původní přírodní spiritualitě je tento nástroj velice oblíbený a používá se hojně k muzikoterapii, jako doprovod zpěvu, k vibračním masážím.
pochází ze západní Afriky. Jeho domovem je původně Mali, Guinea, Senegal, Ghana, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso. Je to velmi populární nástroj, zejména mezi mládeží a nesmí chybět na žádné bubnovačce u ohně. Tento buben se vyznačuje hlubokým basem uprostřed a zvonivými výškami na hraně. Zkušený bubeník na něj zvládne zahrát spoustu tónů. Tradičně se v Africe používá společně s basovými bubny, štěrchadly, kovovými zvonci a zpěvem, zejména k tanci, ale i k různým dalším slavnostem a rituálům. Dá se ladit pomocí provázků.
Jsou vlastně jednostranné nebo dvoustranné obří šamanské bubny. Mají velmi silné vibrace, ale nejsou příliš vhodné k cestování. Jednostranné, též se nazývají stolové bubny nebo bubny předků mají dlouhý dozvuk, podobný gongu, jsou vhodné spíš pro jednoho hráče a používají se zejména k meditacím a zvukovým masážím. Dvoustranné, též nazývané Pow Wow bubny, mají krátký dozvuk, jsou vhodné pro více hráčů zároveň a tradičně se u severoamerických indiánů používají k tanečním slavnostem.
Handpan je poměrně moderní nástroj. Vznikl před pár desítkami let ve Švýcarsku (původně hang, hangdrum, ale tento název je patentován) a okamžitě si získal obrovskou popularitu. Zpočátku ho ručně vyráběla pouze jedna firma a hang se téměř nedal sehnat. Dnes již ho v dobré kvalitě vyrábí více výrobců, ale jeho velkému rozšíření brání relativně vysoká cena, daná složitostí jeho výroby a lazení. Handpan vás očaruje svými nebeskými kovovými tóny se spoustou alikvótních tónů v různých lazeních. Dá se na objednávku vyrobit ve vámi požadovaných lazeních a počtu tónů., avšak ne všechny tóny spolu dobře rezonují. Handpan je dnes velmi oblíbený terapeutický nástroj.
Didgeridoo je pravděpodobně nejstarší dechový nástroj na světě. Původ má v Austrálii, kde ho původní obyvatelé používají k rituálním účelům odnepaměti. Podle legend vznikl ještě v době snění, kdy se utvářela země a veškerá forma. Didgeridoo se v Austrálii vyrábí z dutých, termity prožraných kmínků eukalyptu. V našich podmínkách pak rozříznutím, vydlabáním a slepením vhodné větve. Didgeridoo nepoužívá narozdíl od ostatních dechových nástrojů tónovou stupnici, ale je to spíše rytmický nástroj který používá pouze různých alikvótních tónů, založených na základním tónu. Je to silně meditační a harmonizační nástroj.
Kalimba (také Mbira) je prastarý nástroj původem z Afriky. Název se liší podle regionu. Původní až 3000 let staré kalimby byly vyrobeny pouze z rostlinných materiálů, jako dřevo a bambus a neměly dlouhou životnost. Asi před 1300 lety se začaly vyrábět také kalimby s kovovými lamelami. Kalimba je jednoduchý, ne příliš hlasitý, ale nesmírně harmonizující nástroj. Je lehký a malý, jen o něco větší než telefon a proto ho můžete mít stále sebou. Hraje se na něj drnkáním palci na kovové lamely. Vyluzuje jemný, medový, konejšivý zvuk a je to ideální nástroj pro chvíle klidu, pohody, odpočinek, meditace a relaxace.
jsou naše tradiční nástroje, ručně vyráběné téměř stejnými postupy již snad stovky let. K tradičním píšťalám, jako je koncovka, šestidírková píšťala, dvojačka, fujara, se přidaly další píšťaly s oblíbenými pentatonickými stupnicemi, jako indiánská Syiotanka a další pentatonické píšťaly. Oproti průmyslově vyráběným flétnám, se tyto přírodní liší zejména obsahem alikvótních tónů, barvou tónu (každý kus je originál) a přirozeným (netemperovaným) lazením, což dává těmto nástrojům terapeutické vlastnosti.
Udu, je keramický rytmický nástroj původem z Afriky. V řeči domorodců kmene Igbo z jihovýchodní Nigérie znamená udu “vozidlo”. Jako téměř všechny původní nástroje v Africe se používá k rituálním účelům. Je to vozidlo, které vás převáží do světa duchů. Věří se, že jeho hluboký zvuk je hlas předků, duchů a bohů. Jeho zvuk je tišší, komornější, ale jeho škála a hloubka je fascinující. Hraje se na něj rytmicky dlaní a prsty na různá místa, přičemž centrální, basový zvuk je na bočním otvoru. Je to výborný nástroj k různým ceremoniím nebo jako doprovod k různé etnické nebo meditační hudbě.
Drobných perkusí je nepřeberné množství, od různých zvonců, kravských zvonců, činýlků, lazených dřívek, hrkátek, ťukátek, po různé štěrchadla a chrastidla. Jsou to nezbytné doplňky všech rytmických orchestrů, doplňují zvuk bubnů o další frekvence a jak říká můj drum circle učitel, drobné perkuse jsou pro bubnový orchestr jako koření pro jídlo. Při různých ceremoniích se používají s oblibou i samostatně, bez bubnů nebo jako doprovod zpěvu. Tento sortiment se bude asi dost obměňovat, podle toho, co nám zrovna přijde pod ruku.
Nové nástroje přibývají každý týden. Jednak z mé vlastní výroby, ale také doplňuji zásoby. Nástroje nejen prodávám, ale také je důkladně testuji.
Chcete si vyrobit vlastní šamanský buben?
V mém blogu vám představuji nové nástroje.